دستگاه خاموت زن دستی (خم کن میلگرد دستی)

دستگاه خاموت زن دستی (خم کن میلگرد دستی) عمران مارکت عرضه شده با کیفیت بالا و قیمت مناسب

عمران مارکت، عرضه و تامین کننده قالب بتن، اتصالات قالب بندی، داربست، جک سقفی، ماشین آلات و چوب ساختمانی با کیفیت بالا و قیمتی مناسب است. برای دریافت مشاوره رایگان، دریافت لیست قیمت روز محصولات و ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید
۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸
تماس بگیرید Contact

دستگاه‌های خم کن میلگرد در صنایع متعدد عمدتاً در جایی که ساخت و ساز انجام می‌شود، به کار می‌روند. از این رو صنعت به شدت به این دستگاه‌ها وابسته است. از این ابزارها برای خم کردن فولاد و سایر میله‌های فلزی استفاده می‌شود تا آنها را شکل دهند و به حالت قابل استفاده تبدیل کنند. انواع مختلفی از دستگاه‌های خم کن میلگرد یا دستگاه خاموت زن وجود دارد که برخی به صورت اتوماتیک و برخی دستی عمل می‌کنند. دستگاه خم کن میلگرد دستی (خاموت زن دستی) یک ابزار خم کن ساده است که کاربرد آسانی دارد و سال‌هاست که در صنعت ساختمان از آن استفاده می‌شود. صنعت ساخت و ساز هنوز هم به دلایل زیادی از انواع خاموت زن دستی استفاده می‌کند که مهم‌ترین این دلایل عبارتند از عدم نیاز به برق، وزن کم، قابلیت حمل آسان و عدم وجود مشکلات مربوط به سرویس و نگهداری خاموت زن‌های برقی. در ادامه با این ابزار بیشتر آشنا می شوید.

مشخصات فنی دستگاه خاموت زن دستی

خاموت‌ها به میلگردهای خم شده‌ای گفته می‌شود که به صورت عرضی در ستون‌ها، فونداسیون‌ها و تیرها قرار می‌گیرند و مقاومت و استحکام سازه را در مقابل نیروهای پیچشی و برشی افزایش می‌دهند. هر نوع دستگاه خاموت زن، توان مشخصی دارد و با توجه به آن قادر خواهد بود میلگردها را تا سایز مشخصی خم نماید. دستگاه خاموت زن دستی، ابزاری است که برای خم کردن میلگردهای نازک (حداکثر سایز ۱۴ میلیمتر) با استفاده از نیروی بدنی اپراتورها (افراد) استفاده می‌شود. خاموت زن دستی دارای یک اهرم بلند است که فرد با گرفتن آن در دست به خم کردن میلگردها می‌پردازد. همچنین یک گیره نیز به منظور تنظیم فاصله چنگال‌ها برای قرارگیری درست میلگردها و خمکاری آنها تعبیه شده است.

انواع دستگاه خاموت زن دستی

دستگاه خم کن میلگرد دستی، انواع مختلفی دارد که از نظر طراحی با هم متفاوت هستند اما در عین حال عملکرد یکسانی دارند. انواع خم کن دستی میلگرد در سه دسته قرار می‌گیرند: دستگاه خاموت زن دستی بلبرینگی، دستگاه خاموت زن دستی فیل افکن و دستگاه خاموت زن دستی میله فولادی.

دستگاه خاموت زن دستی بلبرینگی

این نوع خاموت زن دستی دارای دو عدد بلبرینگ است که برای تحمل فشار خمکاری به کار می‌روند. نقش بلبرینگ‌ها در این خاموت زن دستی، هدایت میلگردها به گونه‌ای است که کمترین اصطکاک را با چنگال‌ها در حین خمکاری ایجاد نمایند. این نوع میلگرد خم کن دستی برای خم کردن میلگردهای ۴ تا ۱۲ میلیمتری به کار می‌رود و استفاده از آن مزایایی دارد، از جمله:

 • میزان استهلاک آن بسیار پایین است.
 • روش استفاده از آن آسان است.
 • استفاده از بلبرینگ باعث می‌شود که مقاومت اجزای خمکاری افزایش یابد.
 • کم وزن و کوچک است و به راحتی می‌توان آن را حمل کرد.

دستگاه خاموت زدن دستی فیل افکن

دستگاه خاموت زن دستی فیل افکن شامل یک عدد بلبرینگ، اهرم و فیکسر میلگرد است. نقش فیکسر میلگرد، ثابت نگه داشتن میلگرد است و یک عدد بلبرینگ به حرکت آسان اهرم کمک می‌کند. این نوع خاموت زن دستی می‌تواند برای خم کردن میلگردهایی تا قطر ۱۲ میلیمتر به کار رود. برخی از مزایای خاموت زدن دستی فیل افکن عبارتند از:

 • در طراحی آن از سیستم درجه بندی میزان کیفیت استفاده شده است.
 • استفاده از بلبرینگ در این نوع خاموت زن دستی باعث می‌شود که چرخش اهرم به سادگی انجام شود.
 • کوچک و کم وزن است.

دستگاه خاموت زن دستی میله فولادی

این نوع دستگاه خاموت زن دستی نیز طراحی ساده‌ای دارد و می‌تواند میلگردهای تا سایز ۱۰ میلیمتر را خم کند. در این خاموت زن دستی، یک صفحه فولادین وجود دارد که برای ثابت نگه داشتن میلگرد به کار می‌رود. میزان خم شدن میلگرد در خاموت زن دستی میله فولادی با نیروی وارد شده توسط اپراتور، رابطه مستقیم دارد. مهم‌ترین مزایای استفاده از میلگرد خم کن دستی میله فولادی شامل موارد زیر هستند:

 • استهلاک آن بسیار ناچیز است.
 • قیمت مقرون بصرفه‌ای دارد.
 • استفاده از قطعات فولادین در ساخت این دستگاه باعث استحکام بالای آن می‌شود.
 • سبک و قابل حمل است.

کاربرد دستگاه خاموت زن دستی

رایج‌ترین کاربردهای دستگاه خم کن میلگرد دستی را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • یک ابزار مقرون بصرفه با کاربرد آسان برای خمکاری میلگردهای نازک است.
 • در پروژه‌های کوچک عمرانی، بسیار موثر عمل می‌کند.
 • یک گزینه مناسب برای کارگاه‌های ساخت و سازی است که به برق دسترسی ندارند.
 • در صورت استفاده درست می‌تواند برای تهیه آرماتور در ساخت بتن آرمه به کار رود.

ویژگی‌های دستگاه خاموت زن دستی

وجود ویژگی‌های زیر در انواع دستگاه خاموت زن دستی، آنها را به یک دستگاه پرکاربرد در پروژه‌های عمرانی کوچک و کارگاه‌های ساخت و ساز با امکانات محدود تبدیل کرده است.

 • قیمت خم کن میلگرد دستی از انواع برقی هیدرولیکی و یا برقی گیربکسی مناسب‌تر و ارزان‌تر است.
 • از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند.
 • سبک وزن و قابل حمل هستند.
 • این دستگاه‌ها می‌توانند برای خمکاری میلگرد در زوایای مختلف و ایجاد خم آرماتور مطابق با آیین نامه بتن ایران به کار روند.
 • عملکرد عالی و ایمن ارائه می‌دهند.
 • در ساخت آنها از قطعات مرغوب استفاده شده است.

نحوه انتخاب دستگاه خاموت زن دستی

با وجود آنکه انواع دستگاه های خم کن میلگرد دستی دارای عملکرد مشابهی هستند اما هر کدام ظرفیت‌های خمکاری متفاوتی دارند بنابراین انتخاب دستگاه خاموت زن دستی مناسب در انواع پروژه‌های ساخت و ساز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای انتخاب یک دستگاه خاموت زن دستی مناسب به نکات زیر توجه کنید.

 • در انتخاب دستگاه خم کن دستی میلگرد، ظرفیت پروژه و توان نیروی انسانی را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که خاموت زن‌های دستی دارای سرعت پایینی هستند بنابراین نمی‌توانید در پروژه‌های بزرگ عمرانی از آنها استفاده کنید.
 • اگر در پروژه عمرانی لازم است علاوه بر خاموت بندی، خمکاری بخش‌های فرعی شبکه آرماتوربندی نیز انجام شود، خاموت زن‌های دستی بلبرینگی انتخاب مناسبی خواهند بود زیرا به علت استفاده از بلبرینگ‌ها دارای توان خمکاری و قدرت تحمل فشار بالایی هستند.
 • خاموت زن‌های دستی فیل افکن دارای بخش‌های درجه بندی و اندازه گیری هستند بنابراین برای تهیه خاموت‌های با اندازه دقیق مانند خاموت مورد استفاده در تیرها و فونداسیون سازه مناسب می‌باشند.
 • خاموت زن‌های دستی میله فولادی نسبت به سایر انواع خاموت زن دستی دارای دقت و توان کمتری هستند بنابراین برای مواردی که خاموت زنی به دقت و اندازه دقیق نیاز ندارد، مناسب هستند و علاوه بر این لازم است اپراتور، فشار بیشتری به اهرم وارد کند.

روش نصب و نگهداری دستگاه خاموت زن دستی

نگهداری و تعمیر دستگاه خاموت زن دستی به علت طراحی و عملکرد ساده و عدم استفاده از قطعات موتوری و خاص و المان‌های الکتریکی بسیار آسان است و احتمال خراب شدن قطعات آن نیز بسیار پایین می‌باشد. به طور کلی برای نگهداری و تعمیر این دستگاه کافی است به دو نکته زیر توجه کنید:

 • دستگاه خاموت زن دستی را در یک مکان خشک با حداقل میزان رطوبت قرار دهید و از تماس دستگاه با سیالات خورنده جدا خودداری نمایید. علاوه بر این، هر گونه چربی یا کثیفی باید فوراً تمیز شود و باید در جایی که رطوبت بالا یا نور خورشید وجود ندارد نگهداری شود، زیرا ممکن است باعث زنگ زدگی یا فرسودگی سریع دستگاه شود.
 • برای اطمینان از استفاده طولانی مدت از دستگاه میلگرد دستی باید از آن به درستی نگهداری و مراقبت شود. لازم است به صورت ماهیانه، بخش‌های متحرک مکانیکی دستگاه مانند بلبرینگ و اهرم دستگاه را روغن کاری کنید تا در زمان نیاز خشک و غیر قابل حرکت نشوند.

خرید دستگاه خاموت زن دستی

دستگاه‌های خاموت زن بسیاری وجود دارند که این روزها حرف اول را می‌زنند اما در عین حال گران هستند و برای کار با آنها به متخصصان آموزش دیده و با تجربه نیاز است. با این حال، انتخاب یک دستگاه خم کن میلگرد دستی می‌تواند رویکرد بهتری برای پروژه‌های کوچک باشد زیرا تهیه آنها به هزینه زیادی نیاز ندارد و کار با آنها آسان‌تر است. اما شایان ذکر است که انواع دستگاه خاموت زن دستی فقط برای خم کاری میلگردهای نازک (حداکثر تا قطر ۱۴ میلیمتر) مناسب هستند و میزان خمکاری که ارائه می‌دهند، با قدرت فیزیکی اپراتور آنها ارتباط مستقیم دارد. در نتیجه باید در خرید دستگاه خاموت زن دستی به موارد استفاده و ویژگی های هر کدام از دستگاه ها دقت کنید.

برای خرید خاموت زن دستی می‌توانید به صورت حضوری به فروشگاه‌های عرضه کننده ابزار ساختمانی مراجعه کنید و یا خرید خود را از طریق وبسایت‌های فروشگاه‌های آنلاین انجام دهید. گزینه دوم سریع‌تر است و شما می‌توانید به راحتی قیمت انواع خاموت زن دستی را در سایت‌های مختلف با هم مقایسه کرده و در نهایت آن را با مناسب‌ترین قیمت تهیه فرمایید.  برای مشاوره و خرید مناسب تر می توانید با شماره 02533558888 با کارشناسان ما در عمران مارکت تماس بگیرید.

قیمت دستگاه خاموت زن دستی

قیمت دستگاه خاموت زن دستی با توجه به نوع آن و حداکثر قطر میلگردی که قادر است خم کند، متفاوت است. اما به طور کلی قیمت خاموت زن دستی فیل افکن از سایر انواع خاموت زن دستی بالاتر می‌باشد. عوامل دیگری نظیر محل خرید خم کن دستی میلگرد، روش خرید (حضوری یا آنلاین)، هزینه حمل و نقل و ارسال و … نیز همگی بر قیمت دستگاه خاموت زن دستی تأثیر خواهند گذاشت. شما می توانید برای دریافت لیست قیمت به روز انواع دستگاه خاموت زن دستی با تماس با شماره 02533558888 با کارشناسان ما در عمران مارکت تماس بگیرید.

مشاوره، سفارش و خرید فقط با یک تماس

تنها با یک تماس ساده با کارشناسان با تجربه ما در عمران مارکت ارتباط بگیرید و مشاوره، دریافت قیمت روزانه، سفارش و خرید را در سریع ترین و با کیفیت ترین روش ممکن تجربه کنید.

۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸

تماس بگیرید

دسته بندی محصولات عمران ماركت

مشاوره سریع خرید محصولات

برای خرید قالب، تجهیزات و اتصالات قالب بتنی مورد نیاز پروژه خود با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.