پلای وود (تخته سه لا)

ورق های پلای وود عمران مارکت عرضه شده با کیفیت بالا و قیمت مناسب

عمران مارکت، عرضه و تامین کننده قالب بتن، اتصالات قالب بندی، داربست، جک سقفی، ماشین آلات و چوب ساختمانی با کیفیت بالا و قیمتی مناسب است. برای دریافت مشاوره رایگان، دریافت لیست قیمت روز محصولات و ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید
۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸
تماس بگیرید Contact
ردیف محصول ضخامت (cm) عرض (cm) طول (cm) محل بارگیری قیمت
پلای وود روسی 15 میلی متر 244*122 1.5 122 244 قم تماس بگیرید
پلای وود روسی 18 میلی متر 244*122 1.8 122 244 قم تماس بگیرید
پلای وود روسی 15 میلی متر 152*152 1.5 152 152 قم تماس بگیرید
پلای وود روسی  18 میلی متر 152*152 1.8 152 152 قم تماس بگیرید

پلای وود (PlyWood) یا تخته سه لا چیست؟

پلای وود(Plywood) یا تخته سه لا از دسته چوب های فرآوری شده است. در اصل پلای وود یک ورق چوبی متشکل از چندین لایه چوب نازک طبیعی است که بر روی همدیگر با فشار بالا پرس شده و بهم می چسبند. چوب های مورد استفاده می تواند از چوب های نرم یا سخت باشد. نحوه قرار گیری هم به صورتی است  که تار و پود به صورت یکی در میان روی هم قرار می گیرند، تا به کیفیت و استحکام نهایی برسد. تعداد لایه های روی هم قرار گرفته شده در پلای وود، عموما فرد است و برای جلوگیری از تاب برداشتن یا پیچ خوردگی این کار انجام می شود. در نتیجه در هنگام میخ زدن، چوب شکاف بر نمی دارد و از انبساط و انقباض جلوگیری کرده  و  ورق های پلای وود در همه جهات محکم باقی می مانند.

روش تولید و ساخت پلای وود (تخته سه لا)

در مرحله اول برای تولید پلای وود، چوب درخت مناسب برای این کار تهیه می شود، عموما برای ساخت پلای وود از چوب درختان قطور و بزرگ استفاده می شود که استحکام بالایی دارند. بعد از برش چوب، آن را در مخزن های بخار قرار می دهند تا نرم شود و برای برش های ورقه ای آماده شود. بعد از نرم شدن چوب، آن ها ار بر روی دستگاه برش قرار می دهند و به صورت ورقه های نازک برش می دهند. بعد از برش، برای تعیین سلامت ورقه ها، از دستگاه اسکنری، عبور داده می شوند تا مشکلات احتمالی شناسایی و برطرف شود.

پس از تایید صحت و سلامت ورق ها، آن ها را با چسب ضد آب رزین فنل فرمالدئید به هم می چسبانند و با استفاده از دستگاه پرس و حرارت تخته ها به هم فشرده شده و میچسبند. این عمل تا رسیدن به ضخامت مورد نظر ادامه پیدا می کند و در انتها بر روی دو سمت تخته برای ایجاد ظاهری زیبا، روکش استفاده می کنند.

ویژگی ها و ابعاد پلای وود

پلای وود ها در ضخامت های مختلفی تولید می شوند، در ادامه برخی از ضخامت های موجود در بازار نام برده شده است:

 • پلای وود با ورق 3 میل
 • پلای وود با ورق 9 میل
 • پلای وود با ورق 12 میل
 • پلای وود با ورق 15 میل
 • پلای وود با ورق 18 میل

پلای وودها نیز ابعاد متفاوتی دارند. برخی از ابعاد متداول پلای وود عبارتند از:

 • ورق پلای وود 122*244 سانتی متر
 • ورق پلای وود 152*152 سانتی متر

مزایای پلای وود

ورق های پلای وود مزایای فراوانی در صنایع مختلف دارند. از این مزایا، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انعطاف پذیری فوق العاده

برخی از چوب های پلای وود را به دلیل انعطاف پذیری بالا می توان برای قسمت های منحنی در سازه های مختلف به کار برد.

تنوع گسترده ابعاد

در مقایسه با محصولات چوبی، تخته های پلای وود را می توان در اندازه ها و ضخامت های بسیار متنوعی تولید کرد که در پروژه های مختلف قابل استفاده هستند.

استحکام و مقاومت

پلای وود یکی از مقاومترین چوب های مهندسی شده و تولید شده است و در بسیاری از صنابع از ساختمان سازی تا ساخت هواپیما، کشتی و زیردریایی استفاده می شود. این چوب در هنگلم میخ زدن ترک نمی خورد و میخ و پیچ به صورت محکم در آن باقی می ماند و دچار لق شدن نمی شود، همچنین در هنگام برش هم لب پر نمی شود. در مقابل ترک خوردگی، تاب برداشتن و دفرمه شدن نیز مقاومت بالایی دارد.

قیمت مناسب

پلای وود ها نسبت به چوب های طبیعی قیمت پایین تری دارند، در حالی که مقاومت پلای وود از چوب طبیعی بیشتر است و دچار انبساط و انقباض نیز نمی شود. البته برخی نمونه های پلای وود از ام دی اف و نئوپان گران تر هستند. که علت آن مقاومت و کارایی بالاتر پلای وود است.

دوام و ماندگاری

با توجه به اینکه پلای وود به صورت چندین لایه تحت فشار و حرارات با چسب های رزین تولید شده و دارای روکش های مقاوم است، در نتیجه تا چندین دهه بدون افت کیفیت و مقاومت به خوبی کار می کند و در مقابل فشار، رطوبت، آتش و خوردگش توسط حشرات و موریانه مقاوم است.

وزن پایین

پلای وود ها یکی از رقبای چوب های ام دی اف و نئوپان محسوب می شوند. زیرا علاوه بر مقاومت و استحکام بالا، وزن پایینی دارند و. به دلیل سبکی کاربرد بالایی در ساخت و تولید سازه ها و اشیای مختلف دارند.

ظاهر زیبا

پلای وود ها از نظر ظاهری در شکل های مختلفی تولید می شوند و تفاوتی با چوب های طبیعی ندارند. پلای وودهای با روکش زیبایی دو چندانی دارند و در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها نیز استفاده می شوند. البته پلای وود بدون روکش و با روکش طبیعی و مصنوعی تولید می شوند و هر کدام در حین زیبایی، کاربردهای متفاوتی دارند.

معایب پلای وود

پلای وود مزایای فراوانی دارد، اما دارای معایبی نیز می باشد. در ادامه به این معایب نیز اشاره کرده ایم:

تزئین دشوار

برای پلای وودها می توان روکش های زیادی استفاده کرد، اما این تخته ها را نمی توان به آسانی رنگ کرد. همچنین سمباده زدن برای رنگ آمیزی می تواند مشکلاتی همچون خرابی لایه ها را ایجاد کند. در نتیجه پلای وود همیشه گزینه ای ایده آل برای روکس نیست.

 جذب رطوبت

با اینکه پلای وود ها در مقابل رطوبت مقاوم هستند، اما در طی زمان، رطوبت جذب می کنند و باعث آسیب به تخته پلای وود و ضعیف شدن روکش و پیوند بتن لایه های می شود.

انتشار گازهای خطرناک

در تخته های پلای وود از چسب های خاصی استفاده می شود، زمانی که این تخته ها برش داده می شوند، امکان انتشار گازهای خطرناک وجود دارد. بنابراین، شما باید تخته سه لا را در یک منطقه با تهویه مناسب، با پوشیدن تجهیزات ایمنی کامل از جمله ماسک، گاز و عینک محافظ برش دهید. بعد از اتمام برش، باید سطوح را به صورت کامل تمیز کنید.

سخت اره شدن

تخته های پلای وود، فشردگی بالایی دارند و مانند تخته های ام دی اف و نئوپان به راحتی اره نمی شوند. به همین علت در اره کردن بدون دستگاه های برش، ممکن است لب پر شدگی و ناهمواری در قسمت برش ایجاد شود. برای برطرف کردن این مشکل باید، تخته های پلای وود را به وسیله دستگاه های برش مخصوص، برش زد.

انواع پلای وود

پلای وود ها بر اساس نوع چوب، موادی که در آن استفاده می شود و کاربرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه با انواع پلای وود آشنا می شوید:

پلای وود نرم چوب (softwood plywood)

این پلای وود عموما از چوب های کاج، نراد، صنوبر یا سرخ چوب تولید می شود. به دلیل انعطاف بالای پلای وود نرم چوب از آن برای ایجاد ساختارهای خمیده و منحنی استفاده می شود. کاربرد این چوب بیشتر در صنعت و ساختمان است.

پلای وود سخت چوب (Hardwood plywood)

این پلای وود از چوب های بلوط، ماهون و راش تولید می شود. این چوب ها مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل در ساخت دیوار، کف زمین و کف پله استفاده می شوند.

پلای وود دکوراتیو (Decorative plywood)

این پلای وود با استفاده چوب های ساخت تولید و روکش می شود و برای دکوراسیون داخلی، لوازم تزئینی، مبلمان و … استفاده می شود.

پلای وود دریایی (Marine plywood)

این پلای وود از روکش های مقاوم و بادوام تولید می شود و در ساخت آن از چسب های مخصوصی استفاده می شود، که ضدآب، ضد رطوبت و ضد قارچ هستند و برای سازه هایی که در مدت طولانی در معرض آب و رطوبت هستند، استفاده می شوند. از کاربردهای پلای وود دریایی می توان به ساخت قایق و کشتی و استفاده در ساختمان هایی که در مناطق مرطوب هستند، اشاره کرد.

پلای وود استوایی (Tropical plywood)

پلای وود استوایی از چوب مناطق استوایی و درخت های گرمسیر در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی تولید می شوند. به دلیل استحکام و تراکم مناسب و یکنواخت بودن لایه ها از پلای وود استوایی در صنعت و ساختمان سازی استفاده می شود. همچنین پلای وود استوایی نسبت به تخته چندلای نرم چوب، با کیفیت تر و مقاوم تر است.

پلای وود هواپیمایی (Aircraft plywood)

این پلای وود نیز از چوب های ماهون، کاج و صنوبر تولید می شود و به دلیل اینکه مقاومت بالایی در مقابل گرما و رطوبت دارد، از آن برای ساخت قسمت های داخلی هواپیماها و جنگنده ها استفاده می شود.

پلای وود منعطف (Flexible plywood)

این پلای وود نیز مانند پلای وود نرم چوب برای ساخت و تولید اشیای خمیده و داری انحنا استفاده می شود.

پلای وود ضد حریق  (Fire-retardant plywood)

در تولید پلای وود ضد حریق، از مواد شیمیایی استفاده شده است که مقاومت آن را در برابر حرارت و آتش بالا می برد.

کاربردهای پلای وود

پلای وودها کاربرد وسیعی دارند و در صنایع مختلفی استفاده می شوند. از ساخت پوشش دیوار، کف، سقف تا ساخت وسایل تزئینی و دکوراتیو، ساخت ساختمان، کشتی، هواپیما و موارد دیگر کاربرد دارند.

در ادامه برخی از کاربردهای پلای وود ذکر شده است:

 • ساخت درب های چوبی
 • پوشش دیوار، سقف، پله و کف
 • سازه های چوبی تزئینی و دکوراتیو
 • ساخت پالت
 • صنایع هوایی و نظامی (ساخت درون جنگنده و هواپیماها)
 • ساخت اسباب بازی های چوبی
 • صنعت بسته بندی
 • تولید انواع مبلمان
 • ساخت سقف کاذب و پارتیشن بندی ساختمان
 • استفاده در کف کانکس و کانتینر
 • استفاده در سقف و کف واگن های قطار
 • استفاده در کف اتوبوس، مینی بوس و تریلی
 • سخت بیلبوردهای تبلیغاتی
 • استفاده در قالب بندی ساختمان
 • ساخت جعبه های صادراتی و وارداتی
 • استفاده در دکوراسیون داخلی و خارجی
 • استفاده در ساخت کشتی و قایق

خرید پلای وود

برای خرید ورق های پلای وود باید به موارد زیادی دقت کنید، تا بتوانید ورق پلای وود مناسب تهیه کنید. ورق های پلای وود در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند، در نتیجه باید با توجه به کاربردی که مد نظر شماست، ابعاد را انتخاب کنید. همچنین ورق های پلای وود با روکش و بدون روکش تولید می شوند و اگر برای مثال نیازی به یک ورق پلای وود با روکش جلا داده شده ندارید. می توانید پلای وود بدون روکش خریداری کنید. همچنین همانطور که در بالاتر اشاره شد، ورق های پلای انواع مختلفی دارند و برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. برای مثال در صورتی که نیاز دارید از پلای وود در دکوراسیون استفاده کنید. باید پلای وود دکوراتیو خریداری کنید.

ما در عمران مارکت، تخته های پلای وود را در انواع مختلف عرضه می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام موجودی می توانید با شماره 02533558888 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

قیمت پلای وود

قیمت پلای وود می تواند با توجه به موارد مختلفی، متغیر باشد. انواع ورق های پلای وود قیمت های متفاوتی دارند. از جمله مواردی که می تواند در قیمت پلای وود تاثیرگذار باشد، ابعاد، ضخامت، نوع ورق و نوع روکش است. همچنین پلای وودها دارای رده بندی های مختلفی هستند و گریدهای رده یک، قیمت بالاتری دارند. با توجه به نوسانات بالای قیمت در بازار چوب، قیمت ورق های پلای وود نیز ثابت نیستند. برای استعلام موجودی و قیمت انواع پلای وود می توانید با شماره 02533558888 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مشاوره، سفارش و خرید فقط با یک تماس

تنها با یک تماس ساده با کارشناسان با تجربه ما در عمران مارکت ارتباط بگیرید و مشاوره، دریافت قیمت روزانه، سفارش و خرید را در سریع ترین و با کیفیت ترین روش ممکن تجربه کنید.

۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸

تماس بگیرید

دسته بندی محصولات عمران ماركت

مشاوره سریع خرید محصولات

برای خرید قالب، تجهیزات و اتصالات قالب بتنی مورد نیاز پروژه خود با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.