قالب بتن لغزنده

قالب های بتنی لغزنده عمران مارکت عرضه شده با کیفیت بالا و قیمت مناسب

عمران مارکت، عرضه و تامین کننده قالب بتن، اتصالات قالب بندی، داربست، جک سقفی، ماشین آلات و چوب ساختمانی با کیفیت بالا و قیمتی مناسب است. برای دریافت مشاوره رایگان، دریافت لیست قیمت روز محصولات و ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید
۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸
تماس بگیرید Contact

قالب لغزنده – قالب بتنی لغزنده (قالب لغزان)

قالب لغرنده یک روش قالب بندی بتن محسوب می شود، این قالب از دسته قالب های خاص است و به صورت سفارشی آماده می شود و شامل اجزای بسیار زیادی بوده و این اجزا از یک قالب به قالب دیگر متفاوت است. قالب لغزنده در انواع متفاوتی موجود دارد. هر کدام از این قالب ها برای اهداف خاصی کاربرد دارند.

قالب لغزنده نقش مهمی در اجرای دیوارهای مرتفع و سقف های عریض دارد و با توجه به هزینه منطقی و اجرای سریع در صنعت ساختمان سازی جایگاه مناسب را کسب کرده است. همچنین در این روش بسیاری از داربست ها نیز حذف شده که باهث کاهش استفاده از تجهیزات مختلف می شود.

روش های اجرای قالب لغزنده

قالب های لغزنده بر اساس جهت حرکت (قائم و عمودی) دسته بندی می شوند، قالب لغزنده قائم و قالب لغزنده افقی دو روش اجرای قالب لغزنده بر اساس حرکت در جهت قائم و عمودی است.

نحوه اجرای قالب لغزنده

قالب لغزنده هم سطح با بتن بوده و در حین بتن ریزی از آن فاصله نمی گیرد بلکه بر روی آن به آرامی می لغزد، به صورت کلی قالب لغزنده با حرکات منظم و تدریجی به جلو یا بالا حرکت کرده و بتن ریزی و میلگرد گذاری به صورت آهسته و پیوسته انجام می شود. سرعت حرکت قالب لغزنده به میزانی است که هر مقطعی که بتن ریزی می شود، درون قالب به گیرش اولیه می رسد و سپس قالب به صورت لغزنده بالاتر می رود.

قالب لغزنده باید به صورت یکنواخت حرکت کرده و بتن ریزی انجام شود، در صورتی که به هر دلیلی بتن ریزی متوقف شود و دوباره بتن ریزی بعد از مدتی از سر گرفته شود، در این صورت درزهایی روی سازه دیده می شود که دقیقا در اجرای سازه با قالب های ثابت ایجاد می شود.

تاریخچه استفاده از قالب لغزنده

ساخت سازه های بتنی در گذشته به راحتی امروزه نبوده است و برای بتن ریزی و میلگرد گذاری در سازه های مرتفع مراحل پیچیده ای برای قالب بندی انجام می شد، در نتیجه برای تسریع فرآیند سازه، قابل های لغزنده ساخته شدند.

قالب ریزی یک دیوار مرتفع مانند دیوار سیلو در گذشته به این صورت بود که، قالب بتنی در محل مورد نظر بسته می شد، بعد از قالب ریزی قسمت اولیه دیوار و سفت شدن بتن. قالب باز شده و در ارتفاع بالاتر دوباره بسته شده و قالب ریزی انجام می شد و این مراحل پی در پی تکرار می شد. تکرار این روند به شدن زمان بر بود و برای ساخت یک سازه مرتفع زمان بسیار زیادی هدر می رفت.

در نتیجه، روند طولانی ساخت سازه با قالب بندی های قدیمی باعث شد، قالب های لغزنده امروزی ابداع شود. به وسیله قالب های لغزنده، می توان به آرامی و بدون وقفه، بتن ریزی یک دیوار مرتفع را انجام داد، بدون اینکه نیاز به توقف های طولانی یا باز و بسته کردن قالب های جدید باشد.

طبق اطلاعات موجود، روس ها اولین افرادی بودند که قالب لغزنده را ابداع کرده و از آن استفاده کردند  بعد از روس ها، کشورهای اروپایی و امریکا از این روش استفاده کرده و قالب بندی لغزنده را ارتقا دادند.

اولین استقاده از قالب بندی لغزنده در ایران کاملا مشخص نیست به چه زمانی برمی گردد، اما طبق اطلاعاتی موجود، اولین بار در ایران قالب های لغزنده برای ساخت سیلوهای غلات استفاده شده اند.

هم چنین اولین قالب بندی لغزنده ساخته شده ایرانی در پروژه هسته ای اصفهان می باشد که مربوط به اواسط دهه 70 می باشد.

اجزای قالب لغزنده

یک قالب لغزنده از اجزای مختلفی تشکیل شده است و در ادامه با این اجزا آشنا می شویم:

قالب بدنه

قالب بدنه مورد استفاده در قالب لغزنده، همانند قالب های معمولی می توان از جنس های فلزی (یک لایه تا چند لایه) و یا الوارهای چوبی باشد. این قالب ها در ابعاد خاص برای قالب بندی های متفاوت لغزنده ساخته می شوند.

یوغ ها

یوغ ها فشارهای جانبی بتن را به جک ها منتقل می کند و از باز شدن قالب ها جلوگیری می کند.

پشت بندها

پشت بندها، بار و فشار جانبی را از قالب ها به یوق ها منتقل می کند و باعث تقویت مقاومت خمشی بدنه قالب می شود. سه سطح سکوی کار به پشت بندهای افقی متصل می شوند.

جک

برای بالا بردن قالب در جهت عمودی از جک ها استفاده می شود. از انواع جک ها می توان به جک دستی، بادی، برقی و هیدولیکی اشاره کرد، که جک هیدرولیکی استفاده بیشتری برای اجرای قالب های لغزنده دارد.

استفاده از جک های هیدرولیکی نسبت به جرثقیل ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد و هزینه آن به مراتب کمتر است. جک هیدولیکی مهم ترین قسمت و قلب سیستم قالب بندی لغزنده نام گزاری شده است، به دلیل اینکه عمل بالابردن قالب تنها با این وسیله و بدون کمک از هیچ وسیله مکانیکی دیگر صورت گرفته و همچنین بدون جک هیدرولیکی قالب بندی لغزان هیچ تفاوتی با یک قالب ثابت ندارد.

سکوی کار

به منظور استقرار کارگران، بتن ریز، قالب بند و آرماتوربند، سکوهایی در کنار قالب تعبیه شده است و به همراه قالب ها حرکت می کند. عموما سه سکوی کار برای سطوح کاری متفاوت وجود دارد. این سه سکو عبارتند از:

سکوی فوقانی

این سکو در ارتفاع دو متری و بالاتر از انتهای دیوار قرار دارد و به منظور محلی برای توزیع،ذخیره و استفاده از بست های فلزی استفاده می شود.

سکوی میانی: این سکو بالاتز از کف و هم سطح با بالای قالب (بالای سطح بتن ریخته شده) قرار گرفته و  برای کارگاران، انبار کردن مصالح و ظرف بتن، وسایل کنترل جک و تراز کننده ها استفاده می شود.

سکوی تحتانی

این سکو به صورت یک چوب بست یکسره است که در دو طرف دیوار قالب قرار گرفته و دسترسی به سطح بتن و نمای قسمتی دیوار را فراهم می کند.

طوقه ها

طوقه ها ابزارهای فلزی هستند که وظیفه جابه جایی و نگهداری سکوی کار، نگهداری قالب و کابل جک را بر عهده دارد.

مزایای استفاده از قالب لغزنده

اجرای قالب لغزنده، استفاده از داربست و جرثقیل را به حداقل رسانده و هزینه های مربوطه را کاهش داده است.

قالب لغزنده سطحی اکسپوز و بدون درز را ارائه می دهد و احتیاج به پرداخت کمتری نسبت به استفاده از قالب های معمولی دارد.

سیستم قالب بندی لغزنده از سکو، جان پناه، بادبند ونردبان های در اجرا بهره می برد، که باعث افزایش سطح ایمنی در این قالب بندی نسبت به اجرای داربست ها می باشد.

معایب استفاده از قالب لغزنده

انعطاف پذیری این قالب های برای تغییر روند اجرای سازه بسیار کم است، بنابراین قبل از مرحله بتن ریزی باید همه موارد لازم با جزئیات کامل پیش بینی شود.

اجرای قالب های لغزنده از اجرای قالب های معمولی هزینه بالاتری دارد.

به دلیل برنامه محور بودن این قالب و انعطاف پذیری پایین، تغییرات دمایی، مشکلات زیادی را در اجرای این قالب ایجاد می کند.

هر گونه توفقی در کار، اجرای سازه را با مشکل روبرو می کند، بنابراین پیش بینی و تهیه مصالح وابزارهای لازم ضروری می باشد.

اجرای قالب لغزنده با توجه به حساسیت های موجود نسبت به سایر روش ها نیاز به نیروی متخصص و آموزش دیده بیشتری دارد.

بتن مقطع زیرین در حین اجرا به منظور مقاومت و استحکام باید کنترل شود.

 

انواع قالب لغزنده

قالب های لغزنده انواع مختلفی دارند. از انواع این قالب می توان به قالب لغزنده افقی، قالب لغزنده عمودی، قالب پرنده(قالب میز پرنده) و قالب رونده (قالب بالارونده) اشاره کرد.

قالب لغزنده سیلو

قالب لغزنده سیلو، همان قالب لغزنده قائم یا عمودی است. سیلوها ارتفاع بسیاری دارند و برای ساخت این سازه های باید از قالب هایی استفاده کرد که توان اجرای بدنه های یکدست با ارتفاع زیاد را داشته باشند.

با استفاده از قالب لغزنده تا حد بسیار زیادی می توان ساخت سازه های مرتفع را آسان تر کرد. استفاده قالب های لغزنده در ساخت سازه های مرتفع باعث مدیریت زمان ساخت و کاهش هزینه های نهایی نیز خواهد شد.

خرید قالب لغزنده

هر کدام از قالب های لغزنده کار متفاوتی انجام می دهند و برای ساخت هر کدام از قالب های لغزنده از روش خاصی استفاده می شود. خرید قالب لغزنده از شرکت های معتبر خیال شما را از استاندارد و کیفیت ساخت نهایی سازه راحت می کند.

با توجه به اینکه قالب بی کیفیت می تواند اثرات جبران ناپذیری در سازه ایجاد کند، دقت در انتخاب قالب مناسب از یک شرکت معتبر اهمیت بالایی دارد. عمران مارکت یکی از شرکت های معتبر عرضه انواع قالب در سرتاسر ایران می باشد. در صورت نیاز به سفارش قالب لغزنده می توانید با شماره      با کارشناسان ما تماس بگیرید و نوع قالب مورد نظر خود را با توجه به ابعاد و طرح پیشنهادی سفارش دهید.

قیمت قالب لغزنده

با توجه به اینکه اینکه قالب لغزنده از اجزای زیادی تشکیل شده است، بنابراین قیمت قالب لغزنده با توجه به فاکتورهای بیشماری تعیین می شود. جهت استعلام قیمت قالب بندی لغزنده می توانید با شماره    با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مشاوره، سفارش و خرید فقط با یک تماس

تنها با یک تماس ساده با کارشناسان با تجربه ما در عمران مارکت ارتباط بگیرید و مشاوره، دریافت قیمت روزانه، سفارش و خرید را در سریع ترین و با کیفیت ترین روش ممکن تجربه کنید.

۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸

تماس بگیرید

دسته بندی محصولات عمران ماركت

مشاوره سریع خرید محصولات

برای خرید قالب، تجهیزات و اتصالات قالب بتنی مورد نیاز پروژه خود با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.