قالب لغزنده عمودی

قالب لغزنده عمودی عمران مارکت عرضه شده با کیفیت بالا و قیمت مناسب

عمران مارکت، عرضه و تامین کننده قالب بتن، اتصالات قالب بندی، داربست، جک سقفی، ماشین آلات و چوب ساختمانی با کیفیت بالا و قیمتی مناسب است. برای دریافت مشاوره رایگان، دریافت لیست قیمت روز محصولات و ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید
۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸
تماس بگیرید Contact

قالب لغزنده عمودی (قائم)

قالب لغزنده عمودی برای اجرای دیوارهای بلند و مرتفع استفاده می شود. در ابتدا برای یکبار قالب بندی انجام می شود، بعد از اجرای قالب، بتن ریزی مرحله اول انجام می شود و سپس قالب به اندازه 1 تا 1.5 متر در فواصل زمانی متناوب و با سرعتی یکنواخت بالا رفته و بتن ریزی و میلگرد گذاری در حال بالا رفتن قالب بعد از گیرش بتن ریزی قبلی و خارج شدن بتن سفت شده قبلی، انجام می شود. نحوه تنظیم سرعت حرکت قالب به نحوی است که بتن خارج شده از قالب گیرش و مقاومت مناسبی داشته باشد.

ساز و کار حرکتی قالب لغزنده قائم شبیه به فردی است که با کمک دست ها و پاهای خود که به دور ستون حلقه زده است، می خواهد از ستون بالا برود. این قالب با استفاده از میله های مقطع و جک های هیدولیکی مخصوص این کار را انجام می دهد.

به صورت کلی، این قالب با سرعتی یکنواخت بالا رفته و از سطح بتن ریزی های قبلی به عنوان قید و تکیه گاه برای بالا رفتن استفاده می کند. این کار به تدریج انجام شده و در نهایت دیوار تکمیل می شود.

برای بالا رفتن قالب لغزنده قائم از یک جک هیدرولیکی در جهت عمودی استفاده می شود، برای کاهش یا افزایش مقدار ضخامت مقطع نیز از یک جک افقی متصل به قالب استفاده می شود تا قالب سمت داخل را حرکت دهد. همچنین به منظور تغییرات قطر سازه نیز، جک های هیدولیکی مخصوصی وجود دارد که محیط قالب را به صورت کشویی کم و زیاد می کند. در هر صورت باید قالب بندی و تنظیمات موقعیت قالب و سازه باید تحت نظرات مهندسین سازه باشد تا مشکلی در اجرای آن ایجاد نشود.

کاربردهای قالب قائم (عمودی)

قالب قائم کاربردهای فراوانی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مخازن آب

مخازن نفتی

برج آب گیر سدها

برج های مخابراتی

پایه پل های دره ای

ساخت کندوی سیلوها

ساخت کانال های بزرگ

ساخت دودکش نیروگاه ها

ساخت شفت های سدها و نیروگاه

برج خنک کننده نیروگاه های حرارتی با سیکل ترکیبی

پایه دریچه یا اتاقک شیر تخلیه استفاده شده در سدهای خاکی

ساخت بناهای مستطیل شکل اداری، مسکونی، برج کار سیلو و هسته ساختمان ها

انواع قالب های لغزنده عمودی (قائم)

قالب های لغزنده انواع متفاوتی دارند که بر اساس تعداد حرکت دسته بندی می شوند:

قالب لغزنده تک حرکت

این قالب لغزنده ساده ترین نوع قالب لغزنده قائم محسوب می شود و تنها با یک حرکت به سمت بالا می لغزد. در این قالب همه ابعاد خارجی و داخلی، شیب، قطر و ضخامت قالب تا انتهای اجرای بتن ریزی یکسان است.

قالب لغزنده با دو حرکت

در قالب لغزنده با دو حرکت، ارتفاع و ضخامت یا ارتفاع و قطر در پیشروی سازه تغییر می کند. در این قالب بندی در هر حالت شیب ثابت باقی می مانند.

قالب لغزنده با سه حرکت

این قالب برای ساخت دودکش نیروگاه ها یا برج های مخابراتی کاربرد دارد. این قالب لغزنده قائم علاوه بر حرکت رو به بالا، قطر و ضخامتش نیز تغییر می کند و تنها شیب در آن ثابت می ماند.

قالب لغزان با چهار حرکت

این قالب لغزنده پیچیده ترین روش قالب بندی لغزنده است. این قالب 4 حرکته است و با حرکت به سمت بالا، قطر، ضخامت و شیب به تدریج تغییر می کند، این قالب لغزنده قائم عموما در برج های خنک کننده نیروگاه ها استفاده می شود.

مزایا و معایب به کارگیری قالب قائم

قالب لغزنده قائم با توجه به کاربردهای فراوان، مزایای بسیاری زیادی نیز دارد، در ادامه با انواع این مزایا و معایب بهتر آشنا می شوید:

مزایای قالب لغزنده

افزایش سرعت اجرای بتن ریزی به دلیل پیوسته حرکت کردن قالب و عدم نیاز به باز و بسته کردن قالب (قالب بندی مجدد)

سازه به صورت یکپارچه و پیوسته اجرا شده و درزهای افقی و قائم در بدنه سازه دیده نمی شود.

کاهش هرینه ها به دلیل کاهش استفاده از مصللح (حذف داربست)

اقصادی بودن برای ارجای سازه های بالاتر از 20-30 متر

قابلیت پرداخت بتن در صورت خارج شدن بتن از زیر قالب (به دلیل کامل سفت نشدن و نیمه خمیری بودن بتن)

معایب قالب لغزنده قائم

اقتصادی نبودن اجرای قالب لغزنده برای ارتفاع های کمتر از 15-20 متر

پیچیده و وقت گیر بودن آماده سازی و قالب بندی در ابتدای کار

برای اجرای قالب های لغزنده قائم 4 حرکته که در آن ارتفاع، قطر، ضخامت و شیب تغییر می کند، نیاز به صرف هزینه بالایی وجود دارد.

اجرای کار با استفاده از این قالب بسیار حساس است و نیازمند دقت زیاد می باشد، بنابراین باید از نیروهای متخصص و با توان بالا استفاده کرد، زیرا که اجرای بتن در این روش نیاز به چند شبانه روز کار مدوام دارد.

هزینه های تجهیز کارگاه (پرسنل، مواد اولیه و تجهیزات) در این روش بالاتر از قالب بندی های ساده است.

این قالب برای اجرای دیوراهایی که قسمت های برجسته و زواید (درب و پنجره) دارند، قابل استفاده نیست و اجرای این دیوارهای با این قالب سخت و غیر ممکن است.

در حین بتن ریزی نیاز به کنترل کیفی بتن، میلگردگذاری و ..است و به دلیل اینکه امکان توقف در حین کار وجود ندارد، این کار سختتر می شود.

اجرای کار با استفاده از این قالب بسیار سخت وحساس است و نیازمند دقت زیاد می باشد، بنابراین باید از نیروهای متخصص و با توان بالا استفاده کرد، زیرا که اجرای بتن در این روش نیاز به چند شبانه روز کار مدوام دارد.

هزینه های تجهیز کارگاه (پرسنل، مواد اولیه و تجهیزات) در این روش بالا می باشد.

به منظور جلوگیری از وقفه های احتمالی در حین کار باید تمیهدات لازم اندیشیده شود. در حین اجرای سازه، امکان کمبود آب، سیمان، میلگرد، خرابی دستگاه بتن ریز، قطع برق و.. وجود دارد و برای هر کدام از موارد باید تجهیزات اضافه پیش بینی و فراهم شود.

گیرش بتن در شرایط مختلف، روز و شب و در دماها و فصل های مختلف متفاوت است، به دلیل اینکه بتن ریزی در طول چند روز مداوم انجام می شود، گیرش بتن در روز، شب و دماهای مختلف روز متفاوت است، این تغییرات ممکن است در سرعت اجرا تاثیر گذار باشد.

به دلیل بتن ریزی بدون وقفه، احتمال زیاد در انتها کیفیت نمای بتن پایین است و نیاز به پرداخت وجود دارد.

سفارش و خرید قالب لغزنده قائم

قالب لغزنده قائم از قالب های پر کاربرد و پر اهمیت در بین انواع قالب بندی های موجود می باشد، در نتیجه کیفیت و رعایت استانداردها در ساخت این قالب بسیار ضروری است. با توجه به این موارد اگر قصد خرید قالب لغزنده قائم را دارید، باید به اعتبار شرکت سازنده و عرضه کننده قالب توجه کرده و قالبی با کیفیت و مطابق با استانداردهای روز تهیه کنید. عمران مارکت یکی از شرکت های معتبر و فعال در عرضه و ارائه قطعات قالب بتنی می باشد. شما به راحتی می توانید از طریق راه های ارتباطی و با تماس با شماره     با کارشناسان ما درارتباط باشید و با توجه به نوع سازه، ابعاد و.. مورد نیاز، قالب لغزنده قائم مورد نیازتان را سفارش دهید. کارشناسان ما با سابقه درخشان در مشاوره به کارفرماهای متفاوت در ساخت و سازه پروژه های عمرانی، می توانند یاری دهنده مناسب شما در سفارش قالب مورد نظر داشته باشند.

مشاوره، سفارش و خرید فقط با یک تماس

تنها با یک تماس ساده با کارشناسان با تجربه ما در عمران مارکت ارتباط بگیرید و مشاوره، دریافت قیمت روزانه، سفارش و خرید را در سریع ترین و با کیفیت ترین روش ممکن تجربه کنید.

۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸

تماس بگیرید

دسته بندی محصولات عمران ماركت

مشاوره سریع خرید محصولات

برای خرید قالب، تجهیزات و اتصالات قالب بتنی مورد نیاز پروژه خود با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.