تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)

  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)
  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)
  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)
  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)
  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)
  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)
  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)
  • تسمه قالب بندی (تسمه تنگ - تسمه بولت)

تسمه قالب (تسمه تنگ/تسمه بولت) عمران مارکت قابل عرضه در کیفیت بالا و قیمت مناسب

عمران مارکت، عرضه و تامین کننده قالب بتن، اتصالات قالب بندی، داربست، جک سقفی، ماشین آلات و چوب ساختمانی با کیفیت بالا و قیمتی مناسب است. برای دریافت مشاوره رایگان، دریافت لیست قیمت روز محصولات و ثبت سفارش با کارشناسان ما در ارتباط باشید
۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸
تماس بگیرید Contact

تسمه قالب چیست؟

تسمه قالب یکی از ابزارها یا اتصالات پرکاربرد قالب بندی است. این ابزار جایگزین بولت در قالب بندی است. تسمه قالب به نام های ، تسمه تنگ، تسمه بولت و تسمه قالب بندی تولید می شوند. تسمه قالب در ساخت سازه های امروزی استفاده فراوانی دارد، از جمله این کاربردها می توان به اتصال و ثابت کردن دیوارهای برشی، فیکس کردن فنس ها و  استفاده در فونداسیون سقف های چند سطحی اشاره کرد. از وظایف کلی تسمه قالب می توان به مهار فشارهای جانبی قالب در هنگام بتن ریزی، تنظیم دقیق فاصله های دیوار هاو جلوگیری از خم شدن قالب ها اشاره کرد.

در ادامه این مطلب در مورد مشخصات، کاربردها، مزایا، نحوه استفاده، قیمت گذاری  و نحوه خرید و سفارش تسمه قالب صحبت کرده ایم.

ابعاد تسمه قالب بندی

ابعاد و مشخصات تسمه قالب

تسمه قالب یا تسمه بولت از جنس فولاد و از ورق های  سیاه نورد گرم با ضخامت 2 تا 2.5 میلی متر و عرض 2.5 تا 3 سانتی متر  و در طول های مختلفی تولید می شود. طول تسمه قالب بستگی به عرض دیوار دارد و ابعاد لبه قالب بتن دارد، در برخی موارد نیاز به سفارش تسمه قالب است. اما تسمه قالب های استاندارد در ابعاد 30، 35، 40، 45، 50، 55، 60، 65، 70، 75، 80، 85، 90، 95  و 100 سانتی متر تولید می شوند.

تسمه بولت به شکل کمربند است و در انتهای آن دو سوراخ برای اتصال به پنل های قالب قرار داده شده است.

استفاده از تسمه قالب در قالب بندی
خرید تسمه قالب بندی
تعداد زیادی تسمه قال بندی

کاربرد تسمه قالب بندی

کاربرد کلی تسمه قالب اتصال قالب های دیوار در قالب بندی می باشد و باعث می شود که ابعاد همه شناژها یکی شود. عموما تسمه قالب برای قالب بندی دیوارهای برشی استفاده می شود، اما می توان گفت بر خلاف این تفکر جاافتاده از این ابزار می توان در انواع قالب بندی استفاده کرد.

به صورت کلی زمانی که قالب بتنی قابل سوراخ کردن نباشد از تسمه قالب به جای بولت ها استفاده می شود. وظیفه تسمه قالب را می توان متصل کردن دو پانل قالب به صورت عرضی به یکدیگر، مهار فشار بتن ریزی به قالب ها، تظیم فاصله دو قالب به صورت دقیق و جلوگیری از خم شدن قالب های دانست.

یکی دیگر از کاربردهای تسمه تنگ استفاده از این قطعه برای ثابت نگه داشتن راویز به ستون ها و تیرآهن های اصلی در  فونداسیون داخلی سقف ها با سطوح زیاد استفاده می شود.

همچنین از این تسمه ها برای فیکس کردن فنس ها به پایه فنس نیز استفاده می شود.

نحوه استفاده از تسمه تنگ

تسمه قالب همانطور که گفته شد در قالب بندی دیوارهای برشی استفاده می شود. بعد از مراحله آرماتور بندی، نوبت به قالب بندی می رسد برای قالب بندی و اتصال پنل های قالب دو روش استفاده از بولت یا تسمه تنگ وجود دارد. در صورتی که امکان سوراخ کردن قالب و استفاده از بولت وجود نداشته باشد باید از تسمه بولت برای متصل کردن دو پنل قالب به یکدیگر استفاده کرد.

برای استفاده از تسمه تنگ باید قبل از استفاده تسمه بولت مناسب با عرض دیوار را انتخاب کنید.

مراحل نصب تسمه قالب بندی

مراحل نصب تسمه بولت در قالب بندی

در ابتدا باید بعد از نصب و قرار دادن قالب اولیه در جای خود، تسمه قالب اول را با فاصله 25 سانت متر بالاتر از زمین قرار دهید و با پین و گوه آن زا فیکس کنید.

بعد تسمه بولت بعدی را 0.5 متر بالاتر از تسمه قبلی و 25 سانتی متر پایین تر از لبه بالایی قالب  بتن قرار داده و با اسنفاده از پین و گوه این تسمه را نیز در جای خود ثابت کنید.

بعد از قرار دادن تمام تسمه قالب های مورد نیاز، پانل قالب دیگری را در کنار قالب قرار داده و با استفاده از گوه دو پانل قالب را به هم متصل می کنیم، این عمل تا تمام شدن دیوار برشی و قرار گیری تمام پانل های قالب ادامه پیدا می کند.

بعد از اتمام نصب قالب های یک سمت دیوار برشی، باید قالب های سمت دیگر را نیز به همان ترتیب قبلی به هم متصل کرد.

در نهایت قالب بندی دیوار کامل شده و آماده بتن ریزی می شود.

مزایای تسمه قالب

تسمه قالب بندی استفاده بالایی در قالب بندی بتنی دارد و مزایای فراوانی را نیز در بر دارد، که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

کاهش هزینه

با توجه به اینکه قالب بندی با تسمه، استفاده از ملزوماتی مانند بولت، لوله های پشت بند، .واشر دو لوله، واشر کاس، مهره خروسکی و سولجر را حذف می کند. حذف این موارد کاهش چشم گیری در هزینه های کلی ایجاد می کند. بنابراین استفاده از تسمه بلت برای پیمانکاران و مدیران پروژه سودآوری بیشتری دارد.

حتی می توان گفت به صورت موردی و با در نظر نگرفتن دیگر اجزای قالب بندی، تسمه قالب نسبت به تنها بولت و میان بولت قیمت پایین تری را دارد.

افزایش سرعت قالب بندی و بتن ریزی

از تسمه قالب به جای پشت بندی قالب با استفاده از تسمه بولت، واشر ، لوله های پشت بند و سولجر و مهره خروسکی استفاده می شود. کاملا واضح است که مراحل قالب بندی با استفاده از تسمه بولت بسیار کمتر و ساده تر از استفاده ازپشت بندی کردن قالب است. قالب بندی باتسمه قالب دیگر نیازی به تنظیمات دقیق ندارد و تنها با استفاده از یک پین و گوه به راحتی قابل اجرا است. به همین دلیل استفاده از تسمه بولت سرعت کار را تا حدودی زیاد افزایش داده و در زمان صرفه جویی می شود.

سهولت کاربری

برای استفاده از تسمه قالب تنها نیاز به کنار هم قرار دادن قالب ها و ثابت کردن تسمه ها با پین و گوه و جود دارد. در نهایت این کار نیازی به نیروی متخصص ندارد و به راحتی توسط نیروی ساده نی قابل اجرا است.

سطح اکسپوزه و افزایش عمر بتن

با استفاده از تسمه بلت، دیگر نیازی به سوراخ کاری قالب ها نیست، در نتیجه سطح بتن صاف تر و اکسپوزه خواهد بود، همچنین عدم وجود سوراخ در قالب باعث مقاومت بیشتر و  افزایش عمر بتن می شود.

مهار مناسب فشار های وارده

در صورتی که تسمه قالب کیفیت مناسبی داشته باشد به راحتی تمامی فشارهای وارده خاصل از بتن ریزی را مهار می کند و در نتیجه اسحکام بتن نیز افزایش پیدا می کند.

تنظیم دقیق فاصله دو قالب

در دیوارهای برشی تنظیم فاصله دو قالب اهمیت بالایی دارد و با استفاده از تسمه تنگ این فاصله به صورت کاملا دقیق تنظیم می شود.

جلوگیری از خمیدگی قالب

یکی دیگر از مزایا و فواید تسمه قالب ، جلوگیری از خمیدگی یا به اصطلاح شکم دادن قالب است. به دلیل اینکه تسمه قالب قسمت های مختلف قالب را درگیر می کند، از خمیدگی و بیرون زدگی قالب نیز جلوگیری می کند.

انتخاب تسمه قالب بندی مناسب

انتخاب اندازه مناسب تسمه قالب

تسمه قالب را باید با توجه به عرض دیوار بتنی و همچنین ابعاد لبه قالب بتنی انتخاب کرد. انتخاب اندازه مناسب برای تسمه قالب به صورت زیر است:

قالب لبه 5: جمع ابعاد دو لبه قالب (10 سانتی متر ) + عرض دیوار

قالب لبه 6: جمع ابعاد دو لبه قالب  (12 سانتی متر )+ عرض دیوار

برای مثال اگر از قالب لبه 5 استفاده شود و عرض دیوار 30 سانتی متر باشد باید از تسمه قالب 40 سانتی متری استفاده کرد که 10 سانتی متر اندازه های لبه قالب 5 سانتی متری بعلاوه 30 ساتی متر عرض دیوار برشی می باشد. در صورتی که قالب لبه 6 سانتی استفاده شود، جمع ابعاد لبه های قالب لبه 6 برای دو قالب 12 سانتی متر شده و با دیوار با پهنای 30 سانتی متر جمع شده و در نهایت نیاز به تسمه قالب با طول 42 سانتی متر دارید.

قیمت تسمه قالب بندی

قیمت تسمه قالب با توجه به معیارهای متفاوتی تعیین می شود. از معیارهای مهم در تعیین قیمت تسمه بولت، وزن آن می باشد، با توجه به اینکه تسمه قالب با استفاده از ورق فولادی تولید می شود، ورق های فولادی قابل استفاده برای تولید تسمه قالب از 1.8 میلی متر تا  2.5 میلی متر وجود دارند.

علاوه بر این عرض تسمه قالب در شرکت های تولیدی مختلف با هم متفاوت و از 2.5 تا 3 سانتی متر متغییر است. همچنین تسمه قالب در طول های مختلفی تولید می شود و تمام این گزینه ها در تعیین وزن و قیمت نهایی تسمه قالب تاثیرگذار است.

تسمه قالب همانطور گفته شد با فولاد ساخته می شود و قیمت ورق های نورد شده نیز تحت تاثیر نوسانات بازار فلزات است، در نتیجه این نوسانات بر قیمت روزانه تسمه قالب نیز تاثیرگذار است.

همه این موارد باعث می شود، قیمت تسمه قالب به طور دقیق قابل بررسی نباشد و ممکن است در برخی از بازه های زمانی قیمت این قعطه در سایت درج نشود. در صورتی که قیمت تسمه بولت در سایت درج نشده است برای دریافت قیمت دقیق و لحظه ای آن با استفاده از شماره  02533558888 با کارشناسان ما در عمران مارکت در ارتباط باشید.

خرید تسمه قالب

به منظور خرید تسمه قالب باید مواردی را برای اجرای بهتر  قالب بندی در نظر داشت. یکی از مهمترین مسائل در انتخاب و خرید تسمه قالب کیفیت مناسب تسمه تنگ می باشد. در صورتی که تسمه قالب مقاومت و استحکام کافی را نداشته باشد و از ورق فولادی با ضخامت پایین و بی کیفیت تولید شده باشد، در هنگام بتن ریزی ممکن است شکسته شده و ضرر زیادی را به قالب بندی و سازه وارد کند.

علاوه بر این در هنگام خرید تسمه بولت باید ابعاد تسمه قالب مورد نیاز را به درستی بدانید و با توجه به آن اقدام به خرید کنید. در این صورت باید ابعاد دقیق لبه قالب و دیوار قالب را بدانید. با این حساب انتخاب و خرید تسمه قالب یک انتخاب هوشمندانه برای شماست و هزینه های پروژه را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. با توجه به اینکه تسمه قالب به تعداد زیادی در پروژه مورد نیاز است و در کنار پین و گوه، تنها قطعه مورد برای ثابت کردن قالب هاست، بهتر این است که این قطعه را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه کنید.

تسمه بولت هایی که توسط عمران مارکت عرضه می شود، با ورقه فولادی نورد گرم تولید می شود و کیفیت بسیار خوبی داشته و با قیمت مناسبی ارائه می شود. کیفیت و  قیمت مناسب ملزومات ارائه شده در  عمران مارکت، باعث سود بیشتر شما در پروژه خواهد شد. برای خرید یا سفارش تسمه قالب با ابعاد مورد نظر می توانید از طریق شماره  02533558888 با کارشناسان عمران مارکت تماس بگیرید و با اعلام تعداد و ابعاد مورد نیاز تسمه قالب، سفارش خود را ثبت کنید.

مشاوره، سفارش و خرید فقط با یک تماس

تنها با یک تماس ساده با کارشناسان با تجربه ما در عمران مارکت ارتباط بگیرید و مشاوره، دریافت قیمت روزانه، سفارش و خرید را در سریع ترین و با کیفیت ترین روش ممکن تجربه کنید.

۰۲۵ - ۳۳۵۵۸۸۸۸

تماس بگیرید

دسته بندی محصولات عمران ماركت

مشاوره سریع خرید محصولات

برای خرید قالب، تجهیزات و اتصالات قالب بتنی مورد نیاز پروژه خود با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.